Ekonomické stavby diskusia

Ekonomické stavby diskusia

Ekonomické stavby diskusia

Ekonomické stavby diskusia

Budeme bývať vo svojom

Toto rozhodnutie padlo niekedy v roku 2003. A pretože naša rodina vlastnila záhradu v malebnom mestečku, začali sme sa s touto myšlienkou stále viac zaoberať. Naše dve rodiny sa do jedného bytu v panelovom dome už nevošli a pritom riešenie bolo tak blízko...

Vlastný dom. To je sen mnohých ľudí. Ako to bolo u Vás?
Dve rodiny v trojizbovom byte – táto situácia si vyžadovala riešenie. Do tej doby než sa nám vydala dcéra, problém nebol. Ale keď sa jej narodil syn, situácia si žiadala neodkladné riešenie. Nový byt pre nás, alebo pre mladých manželov, alebo spoločný rodinný dom pre obidve rodiny? A pozemok na stavbu sme mali, dokonca na mieste, kde bolo možné stavať.

Prečo ste sa rozhodli nechať si postaviť dom na kľúč?
Rozhodujúcim bol pre nás nedostatok času. Obaja pracujeme v nepretržitej prevádzke na zmeny a zať pracuje v zahraničí. Samozrejme by sme sa radi podieľali na vlastnej stavbe, ale nakoniec sme túto myšlienku zavrhli s tým, že sa budeme venovať len záhrade a neskôr si sami urobíme vonkajšie úpravy.

Podľa akých kritérií ste si vyberali spoločnosť, ktorá Vám dom postaví?
Tu sme dali na radu našich známych a potom sme porovnávali ponuky jednotlivých stavebných firiem. Páčilo sa nám, že ES ponúkajú komplexné služby, od prípravy stavby, cez jej financovanie, až po vlastnú realizáciu domu.

Je niečo, čo Vás pri prvom kontakte s ES príjemne prekvapilo, takže ste sa pre ne okamžite rozhodli?
Áno, bola to práve komplexnosť služieb. ES zabezpečili vypracovanie projektovej dokumentácie, vybavili stavebné povolenie, pomohli mám s hypotékou. Samozrejme sa nám páčili aj ďalšie ponúkané služby, ako záruka pevnej ceny domu, uvoľňovanie peňazí vždy po jednotlivých etapách, možnosť výberu interiérových prvkov, priebežné konzultácie s manažérom stavby a nakoniec aj možnosť drobných stavebných úprav podľa nášho želania.

Na prvú schôdzku do ES ste už išli s konkrétnou predstavou, ako by mal dom vyzerať, alebo ste si vyberali z ponuky v katalógu?
Konkrétnu predstavu sme nemali. Preto nám veľmi pomohla konzultácia s projektantom a s manažérom projektu. Spoločne sme potom vybrali z ponuky v katalógu dom Samuel, ale s drobnými úpravami. Úpravy sa týkali orientácie domu podľa svetových strán a hlavne jeho možná dispozičná zmena na dom dvojgeneračný.

Aké máte skúsenosti s vybavovaním administratívy? Potešila Vás služba vybavenia stavebného povolenia zadarmo?
Samozrejme, že nás táto služba potešila, aj keď vybavovanie stavebného povolenia bolo v našom prípade veľmi náročné a bez našej spoluúčasti by sa niektoré administratívne úkony neobišli. Na náš pozemok je totiž z hlavnej komunikácie veľmi komplikovaný prístup a vjazd ťažkej techniky tam bol možný len cez susedov pozemok. A s ním bola veľmi ťažká reč. Ale všetko sa nakoniec vyriešilo k našej spokojnosti.

Ako ste financovali stavbu domu? Bolo to z vlastných zdrojov, z hypotéky, alebo ste využili niektorú z ponúk finančných programov ES?
Stavbu sme financovali z vlastných zdrojov a z hypotéky, ktorú nám pomohli vybaviť ES.

Pri spracovaní detailného rozpočtu ste hneď vedeli, z akých materiálov má byť stavba zrealizovaná, alebo ste si nechali poradiť?
Druh materiálov nám bol jasný. Chceli sme klasiku. V našom prípade to znamenalo obvodové murivo tehlové a to najlepšie POROTHERM a strešnú krytinu BRAMAC. Ostatné materiály už potom navrhoval projektant po konzultácii s nami.

Cena rozpočtu v ES je pevná a záväzná. Bolo príjemné mať takú istotu?
Samozrejme, že áno. Veď to bol jeden z dôvodov, prečo sme pre stavbu nášho domu vybrali práve ES.

Mali ste po ukončení stavby pocit, že ste urobili správne, keď ste stavbu prenechali odborníkom?
Mali. Nedokážeme si predstaviť, že by sme stavbu realizovali sami, alebo že by sme sa na stavbe dohadovali s robotníkmi. Takto sme všetko riešili iba s manažérom stavby k našej úplnej spokojnosti.

Samuel
6+1 109,3 170 POROTHERM Bramac plávajúca laminátová plastové
oblôžková zárubňa + fóliované dvere elektrický kotol

Ďakujeme za Ekonomické stavby diskusia


Katalóg rodinných domov zadarmo

Newsletter - odber novniek